Inspirace pro aktivní lidi Jsme neustále v pohybu.

Birell Grand Prix rozpohybuje Prahu

Birell Grand Prix rozpohybuje Prahu
Klikni pro zvětšení

Sobotní večer bude v centru Prahy opět patřit běžcům. Rozběhne se totiž jubilejní dvacátý ročník Birell Grand Prix Praha, jehož součástí je Birell Běh na 10 km, pověstný svou rychlou tratí, a stále oblíbenější Adidas Běh pro ženy 5 km, který je ryze ženskou záležitostí. Centrem Prahy poběží první zářijovou sobotu devět tisíc závodníků!

Říká se, že 5 km je pro každého. V případě Adidas Běhu pro ženy 5 km to však tak úplně neplatí. Muži mají tentokrát vstup zakázán, zůstává jim pouze role diváků, podpory na trati a obdivovatelů. Pětikilometrovou vzdálenost zvládnou v časovém limitu 45 minut úplné začátečnice i zkušené sportovkyně. Třítisícový dav žen startuje v 18 hodin z náměstí Republiky.

Zaběhni si s elitou

Hodinu a půl po ženách vyrazí na dvojnásobnou vzdálenost také účastníci Birell Běhu na 10 km, který je otevřen všem - předním světovým vytrvalcům, mužům, ženám, amatérským i výkonnostním běžcům. Čeká na ně závod vedoucí osvětlenými ulicemi Prahy a trasa, která má pověst jedné z nejrychlejších světových desítek. Loni byly dokonce výkony prvních tří mužů druhým, třetím a pátým nejrychlejším časem světa roku 2014. Birell Grand Prix Praha je po maratonu naším druhým nejstarším závodem. Za uplynulých dvacet let se z elitní desítky pro pozvané atlety stala běžecká událost, které se zúčastnily desítky tisíc amatérských běžců i celá řada velkých jmen světové i české atletiky. Mezi nimi například i Haille Gebrselassie, Paul Tergat, Stefano Baldini, Antonio Pinto nebo loni Geoffrey Mutai,” připomíná slavnou historii závodu oceněného zlatou známkou IAAF prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

Doběhnutím do cíle zážitky nekončí. Všichni běžci mohou vyrazit do vybraných pražských hospod na afterparty. „Chceme, aby si lidé den závodu co nejvíce užili. Každý běžec obdrží v technických obálkách poukázku na dvě piva za cenu jednoho a Birell obdrží i v cíli. Není nic lepšího, než zvládnout závod a potom se osvěžit Birellem,” říká manažer značky Birell Luděk Baumruk.

Opět Keňané?

Birell Grand Prix, to je především unikátní možnost pro hobby běžce a amatéry poměřit se s těmi nejlepšími, dokonce s nejlepšími ve světovém měřítku. Výročí Grand Prix oslaví také keňský běžec Geoffrey Ronoh, který se pokusí obhájit vítězství a svůj loňský čas 27:28, který se stal rekordem závodu na desítku a druhým nejlepším světovým časem roku 2014. Soupeřem mu bude krajan Daniel Chebii, jehož osobní rekord na 10 km 27:35 pochází také z pražského závodu z roku 2013, kdy s tímto časem zvítězil. Na startu bude i první muž letošního Mattoni 1/2Maratonu Olomouc Josphat Kiptis, jenž dokázal zvítězit ve velmi silné konkurenci bývalého světového rekordmana Wilsona Kipsanga a olympijského vítěze Stephena Kiprotiche.

Ženskému startovnímu poli vévodí zkušená Caroline Kilel, vítězka bostonského maratonu, Viola Jelagat, druhá ženu z Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, a Linah Cheruto, která letos získala druhé místo pro změnu na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Do pořadí na stupních vítězů však může promluvit i Etiopanka Amane Beriso.

Z české špičky by neměly chybět Lucie Sekanová, Anežka Drahotová, Kristiina Maki, Eva Vrabcová a nebude chybět ani stálice českého běhu a závodů RunCzech Petra Kamínková. Mezi muži se odehraje tradiční souboj Jana Kreisingera, Jiřího Homoláče a Víta Pavlišty.

Souboje v ulicích Prahy můžete sledovat přímo v centru dění na náměstí Republiky, desetikilometrový běh bude v přímém přenosu vysílat také Česká televize na ČT sport od 19 hodin.Přečtěte si více podobných článků.

Běžecká euforie Táni Kuchařové
Běh

Běžecká euforie Táni Kuchařové

Běh Běžecká euforie Táni Kuchařové
Petr Vabroušek - maratoncem na severním pólu
Běh

Petr Vabroušek - maratoncem na severním pólu

Běh Petr Vabroušek - maratoncem na severním pólu
Pro formu na běžky!
Běh

Pro formu na běžky!

Běh Pro formu na běžky!
Napiš komentář
0 komentáře